STRONA SZKOLNEGO LABORATORIUM CHEMII XXXIII L.O. DWUJĘZYCZNEGO IM. M. KOPERNIKA
Projekty realizowane w ramach Laboratorium Chemii
SMOK - SIEĆ MIĘDZYSZKOLNYCH OTWARTYCH KÓŁ
SMOK to program zajęć międzyszkolnych wpisujących się w jeden z najważniejszych projektów edukacyjnych m.st. Warszawy – „Warszawski system wspierania uzdolnionych”. Zajęcia międzyszkolne oferowane w ramach programu SMOK, to zajęcia przedmiotowe, adresowane do uczniów startujących w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Program wdrażany jest poprzez dofinansowanie projektów na realizację zajęć międzyszkolnych, zgodnie z „Zasadami dofinansowania zajęć”. Warunkiem przyznania dofinansowania jest udokumentowanie dorobku nauczyciela w zakresie tematyki, której dotyczą zajęcia międzyszkolne. Dzięki organizacji Sieci Międzyszkolnych Otwartych Kół uczniowie będą przygotowani do olimpiad i konkursów tematycznych na poziomie co najmniej wojewódzkim, będą rozwijali swoje zainteresowania i poszerzali wiedzę przedmiotową, uczestnicy zajęć będą mieli stworzone odpowiednie warunki do indywidualnego rozwoju, osiągnięcia uczniów będą promowane i popularyzowane podczas tematycznych imprez edukacyjnych organizowanych przez m.st. Warszawę, nastąpi integracja uczestników zajęć i budowa więzi opartych na zrozumieniu, tolerancji, otwartości, a także wymianie wiedzy pomiędzy uczniami z różnych szkół uczestniczących we wspólnych zajęciach.
WIE - WARSZAWSKIE INICJATYWY EDUKACYJNE
Celem projektu jest wspieranie przedszkoli i szkół w realizacji innowacyjnych programów edukacyjnych i wychowawczych, wspieranie projektowej pracy szkół oraz jakościowy rozwój szkół. Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne (WIE) to program Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy umożliwiający dofinansowanie projektów przygotowanych i realizowanych przez przedszkola i szkoły prowadzone przez m.st. Warszawę. W ramach WIE możliwe jest otrzymanie dofinansowania na realizację projektów dotyczących: inicjatyw związanych z rozwojem zainteresowań i talentów, działań związanych z kultywowaniem tradycji narodowych, lokalnych, europejskich, projektów związanych z kształtowaniem postaw: otwartości, dialogu, przeciwdziałaniem mowie nienawiści, przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej, w tym związane z rozwojem czytelnictwa, działań na rzecz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, edukacji medialnej i wykorzystania technologii informatyczno – komunikacyjnej w nauczaniu, działań edukacyjno-kulturalnych związanych z Rokiem Wisły 2017 i systemowych działań szkoły w zakresie profilaktyki zdrowotnej.
ICSE4S - ZINTEGROWANE NAUCZANIE PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH Z PERSPEKTYWĄ OBLICZENIOWĄ
Projekt realizowany w międzynarodowej współpracy międzysektorowej, obejmującej instytucje szkolnictwa wyższego, szkoły ponadgimnazjalne i organizację pozarządową. Celem głównym jest opracowanie w ponadnarodowym konsorcjum metodyki zintegrowanego z informatyką nauczania matematyki i fizyki w szkołach ponadgimnazjalnych na podstawie realizacji pilotażowego programu zajęć w wybranych szkołach. Cel realizowany będzie poprzez wprowadzenie w proces dydaktyczny nowatorskich metod kształcenia matematyki, fizyki i informatyki z wykorzystaniem programowania w środowisku Python/SAGE. Kluczową rolę w projekcie odgrywa koordynacja zajęć z informatyki z programem z fizyki i matematyki w celu dodania perspektywy obliczeniowej od klasycznych zajęć. W szczególności obejmuje to metody wizualizacji komputerowej (np. wykresy funkcji), metody numeryczne, algebrę komputerową, przetwarzanie danych oraz techniki akwizycji danych.
LDA - Learning In The Digital Age
Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie w okresie od 01 stycznia do 31 października 2014 realizuje projekt doskonalenia zawodowego nauczycieli województwa mazowieckiego Learning in the Digital Age, numer ref.: 2013-1-PL1-ESF03-39601. Celem projektu jest rozwinięcie umiejętności zawodowych nauczycieli województwa mazowieckiego w zakresie stosowania metod i strategii uczenia się w epoce cyfrowej. Formą doskonalenia zawodowego będą grupowe wizyty studyjne, których przewodnim zadaniem będzie szukanie odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu technologie informacyjne i komunikacyjne oraz media cyfrowe motywują do uczenia się, aktywizują i mobilizują do samodzielnego działania i rozwiązywania problemów. Idea projektu wynika z konieczności dostosowania metod pracy nauczycieli do potrzeb współczesnego świata. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Cypryjskim i Uniwersytetem w Wolverhampton.
WARS I SAWA - WARSZAWSKI SYSTEM WSPIERANIA UZDOLNIONYCH
Realizując kierunki w niej opisane uruchomiliśmy kolejny element - Certyfikat Prezydenta m.st. Warszawy WARS i SAWA. Głównym celem przyznawania Certyfikatu WARS i SAWA jest potwierdzanie osiągnięcia przez szkołę określonego, pożądanego standardu pracy w obszarze wspierania uczniów uzdolnionych. Szkole, która wywiąże się z realizacji tego zadania przyznawany będzie Certyfikat. Wyznaczono elementarne kryteria, których spełnienie jest wymagane do jego uzyskania. Podstawowym założeniem jest teza, iż uczniowie posiadają różnorodne uzdolnienia, a szkoła jest miejscem ich identyfikacji i planowego rozwoju. Program adresowany jest do szkół, które nie tylko chcą odkrywać w swoich uczniach zdolności i talenty, ale także potrafią z nimi współpracować i ich wspierać. Uczeń uzdolniony, to zarówno uczeń – zdobywca olimpijskich laurów, jak i uczeń ze sportowym zacięciem czy smykałką do rzemiosła. Nie jest łatwo odkryć zdolności ucznia, nie jest też łatwo pracować z utalentowanymi geniuszami. Celem Programu wspierania uczniów uzdolnionych jest stworzenie systemu wymiany doświadczeń szkół, nauczycieli, rodziców, po to, by wspólnie pomagać dzieciom w ich rozwoju intelektualnym i fizycznym.