STRONA SZKOLNEGO LABORATORIUM CHEMII XXXIII L.O. DWUJĘZYCZNEGO IM. M. KOPERNIKA
Popularyzacja nauki, czyli z chemią i fizyką za pan brat - już od najmłodszych lat
AnalizujÄ…c PodstawÄ™ ProgramowÄ… KsztaÅ‚cenia Ogólnego dla przedszkoli i szkóÅ‚ podstawowych, stwierdzamy, że wiedza przyrodnicza powinna być rozwijana gÅ‚ównie z wykorzystaniem aktywizujÄ…cych metod nauczania i różnych, dostÄ™pnych źródeÅ‚ informacji oraz w oparciu o obserwacje, badania i dzieciÄ™ce eksperymentowanie. Edukacja przyrodnicza powinna być realizowana przede wszystkim w naturalnym Å›rodowisku poza szkoÅ‚Ä…. W sali lekcyjnej powinny być kÄ…ciki przyrody. Jeżeli w szkole nie ma warunków do prowadzenia hodowli roÅ›lin i zwierzÄ…t, trzeba organizować dzieciom zajÄ™cia w ogrodzie botanicznym, w gospodarstwie rolnym, a wiÄ™c z uwzglÄ™dnieniem obserwacji przyrodniczych przeprowadzanych bezpoÅ›rednio przez przedszkolaka, czy też ucznia. PrecyzujÄ…c zapisy sformuÅ‚owane przez Ministra Edukacji Narodowej, w analizowanym dokumencie, dostrzegamy, że do ogólnych celów ksztaÅ‚cenia, w zakresie przyrody należy:
1. Zaciekawienie Å›wiatem przyrody. UczeÅ„ stawia pytania dotyczÄ…ce zjawisk zachodzÄ…cych w przyrodzie, prezentuje postawÄ™ badawczÄ… w poznawaniu prawidÅ‚owoÅ›ci Å›wiata przyrody przez poszukiwanie odpowiedzi na pytania: „dlaczego?”, „jak jest?”, „co siÄ™ stanie, gdy?”.
2. Stawianie hipotez na temat zjawisk i procesów zachodzÄ…cych w przyrodzie i ich weryfikacja. UczeÅ„ przewiduje przebieg niektórych zjawisk i procesów przyrodniczych, wyjaÅ›nia proste zależnoÅ›ci miÄ™dzy zjawiskami; przeprowadza obserwacje i doÅ›wiadczenia wedÅ‚ug instrukcji, rejestruje ich wyniki w różnej formie oraz je objaÅ›nia, używajÄ…c prawidÅ‚owej terminologii.
3. Praktyczne wykorzystanie wiedzy przyrodniczej. Uczeń orientuje się w otaczającej go przestrzeni przyrodniczej i kulturowej; rozpoznaje sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu oraz podejmuje działania zwiększające bezpieczeństwo własne i innych, świadomie działa na rzecz ochrony własnego zdrowia.
4. Poszanowanie przyrody. Uczeń zachowuje się w środowisku zgodnie z obowiązującymi zasadami; działa na rzecz ochrony przyrody i dorobku kulturowego społeczności.
5. Prowadzenie obserwacji, pomiarów i doÅ›wiadczeÅ„. UczeÅ„ korzysta z różnych źródeÅ‚ informacji (wÅ‚asnych obserwacji, badaÅ„, doÅ›wiadczeÅ„, tekstów, map, tabel, fotografii, filmów), wykonuje pomiary i korzysta z instrukcji (sÅ‚ownej, tekstowej i graficznej); dokumentuje i prezentuje wyniki obserwacji i doÅ›wiadczeÅ„; stosuje technologie informacyjno-komunikacyjne.
W ramach rozbudzania zainteresowaÅ„ otaczajÄ…cym Å›wiatem, podjÄ™liÅ›my wspóÅ‚pracÄ™ z Przedszkolem Miejskim nr 2 w Piastowie, w ramach której najmÅ‚odsi uczniowie mogÄ… zapoznawać siÄ™ z tajnikami chemii i fizyki poprzez obserwacjÄ™ i udziaÅ‚ w serii ciekawych doÅ›wiadczeÅ„.