top of page

KRÓTKIE VADEMECUM KSZTAŁTOWANIA I ROZWOJU KARIERY ZAWODOWEJ Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW EKSPERYMENTALNYCH Z PERSPEKTYWĄ OBLICZENIOWĄ

SYSTEMATYZACJA PRACY I WYRÓWNYWANIE POZIOMU WIEDZY

Gdy po raz kolejny przed egzaminem uczysz się na ostatnią chwilę, powtarzasz że to już ostatni raz. Przecież możesz zacząć wcześniej. Systematyczność to określenie, o którym dużo się mówi, lecz tak naprawdę mało osób zna je osobiście. Powodem jest m.in. brak znajomości metod planowania, które ułatwiają systematyczne przyswajanie wiedzy. Potraktuj ten tekst jako kilka cennych wskazówek do zaplanowania własnej nauki. 

A. ZACZNIJ OD PLANU

Już Albert Einstein doceniał potęgę dobrego planu i określania celu mówiąc: Gdybym miał w ciągu godziny podjąć decyzję, i miałbym na to jedną godzinę, to przez 40 minut badałbym problem, przez 15 minut sprawdzałbym, czy to dobrze zrobiłem, a w ciągu 5 minut podjąłbym decyzję. Jest to równie istotne w decydowaniu o działaniu takim jak nauka. To jak zaplanujemy nasze kroki będzie decydowało o ich realizacji, jak również naszym sukcesie. Planowanie to świadome ukierunkowanie naszego działania, które polega na dokładnym określeniu celu i usytuowaniu w czasie jego elementów. Dzięki niemu, możemy decydować o naszych działaniach, jak również sprawdzać postęp zaplanowanej pracy. 

 

B. START

Planowanie nauki należy zacząć od odpowiedzi na kilka pytań: czego mam się nauczyć (jaki przedmiot, jaki zakres materiału), dlaczego mam się tego uczyć (jaki jest mój cel i co chcę osiągnąć), do kiedy muszę się tego nauczyć (np. termin egzaminu), ile czasu mi to zajmie (np. godzinę dziennie przez 2 tygodnie powinno wystarczyć: to pytanie można podzielić na dwa obszary -  ile czasu zajmie zapoznanie się z materiałem i  ile czasu potrzebuję na powtórki, gdzie będę się uczyć (czy u siebie w domu, jeżeli tak to, w którym miejscu będzie „kącik nauki” a także jakie materiały powinienem zgromadzić by zacząć naukę (np. notatki, książki, film)?

 

C. NOTATKA

 

Wszystkie odpowiedzi zanotuj na kartce. Stwórz tabelę, w której do każdego zadania będzie przyporządkowana reszta informacji. Następnie odlicz ilość czasu jaką zaplanowałeś na przygotowania do sprawdzianu i zobacz, kiedy powinieneś zacząć się uczyć. W swoim planie wyznacz dokładną godzinę, która będzie przeznaczona na naukę i staraj się jej nie zmieniać. 

 

Przykład, czyli symulacja planowania:

 

Na 25.03.2019 - zaplanowano sprawdzian z chemii (Chemia roztworów wodnych)

Do tego czasu zaplanuj w kalendarzu:

 a) 7 dni na naukę (po 30 minut dziennie - czyli około 6 zadań na pojedynczą sesję),

b) 3 dni na powtórzenie i usystematyzowanie wiadomości  (po 20 minut dziennie na ponowne przerobienie najtrudniejszych dla Ciebie zadań i wprowadzenie jednego nowego)

 

Oznacza to że, że pierwszym dniem nauki będzie 15.03.2019

D. KOMFORT PRACY

 

Plan jest bardzo istotny, ale równie ważne jest zadbanie o środowisko i stan, w którym będzie się nam najlepiej przyswajało nową wiedzę. Warto zastanowić się nad tym i przygotować już wcześniej odpowiednie elementy.

Przestrzeń do nauki

a) zadbaj, by było to stałe miejsce, w którym nie ma zbyt wielu rzeczy mogących Cię rozpraszać,

b) w zasięgu ręki umieść wszystkie niezbędne pomoce naukowe,

c) zadbaj o wygodne meble, które pomogą w zachowaniu dobrej postawy,

d) sprawdź, czy w ciągu dnia i wieczorem w wyznaczonym miejscu jest odpowiednie oświetlenie.

Organizacja pracy:

a) staraj się trzymać planu,

b) pamiętaj o przerwach w pracy; nasz umysł jest w stanie przyswajać wiedzę maksymalnie przez 45 minut, po tym czasie zrób sobie przerwę,

c) dbaj o odpowiednią ilość snu,

d) w przerwach przewietrz pomieszczenie, w którym przebywasz,

e) pamiętaj o zdrowym trybie życia, dobre odżywianie i sport wzmacniają naszą sprawność fizyczną, która ma wpływ na naukę.

E. DYSTRAKTORY, CZYLI CO CIĘ ROZPRASZA

 

a) Spotkania ze znajomymi:

W swoich planach postaraj się uwzględnić również czas, który przeznaczysz na spotkania ze znajomymi. Planowanie nie polega na ich eliminacji, ale na znalezieniu na nie czasu.

b) Komputer:

Jeżeli ucząc się korzystasz z komputera, to postaraj się skupić na jednej czynności, w związku z czym koniecznie wyłącz komunikatory (GG, Skype itp.), klienta pocztowego, jak i wszystkie strony, które nie są związane z nauką. 

c) Telefon:

Jak dzwoni, to trudno nie odbieraj. Rozmowa czy też wymiana SMS może zająć bardzo dużo czasu i niejednokrotnie wybija nas z rytmu nauki. Postaraj się wyłączyć lub wyciszyć telefon w czasie nauki.

d) Odwlekanie, czyli grzech lenistwa:

Trzymaj się planu! Odwlekanie oddala nas od jego realizacji.

Stworzony plan wzmocni Twoje poczucie kontroli nad tym, co robisz. Już na etapie planowania aktywnie radzisz sobie z podejmowanym zadaniem, jakim jest przygotowanie do egzaminu. Sprawia, że przybliżasz się do sukcesu. Dobrze przemyślany plan zapewnia odpowiednie proporcje nauki i odpoczynku każdego dnia. Co najważniejsze, dobrze skonstruowany i zrealizowany plan przynosi duże sukcesy w nauce.

PROBLEMY O CHARAKTERZE MATEMATYCZNYM

Niestety dość często zdarza się taka sytuacja, iż uczeń idąc do liceum, ma już pewne zaległości z czasów gimnazjum. To sprawia, że z zajęć na zajęcia jest coraz gorzej, piętrzą się bowiem kolejne trudności. Matematyka jest nauką, gdzie ważne są różne powiązania. Pomiędzy rozmaitymi działami zachodzą przecież zależności, w związku z czym jeśli będziemy mieć braki w pewnej dziedzinie, to utrudni nam to opanowanie innych. Dlatego koniecznie należy zacząć od podstaw. Tabliczka mnożenia jednak to nie wszystko. Niezbędne jest też zapoznanie się ze wzorami skróconego mnożenia czy podstawowymi zasadami arytmetyki. Matematyka w liceum wymaga zrozumienia, gdyż tylko wtedy z łatwością będziemy łączyć różne jej działy i korzystać z poznanych wcześniej zasad. Dlatego też, gdy zapoznajemy się z nowymi prawami, to koniecznie musimy pojąć ich praktyczny wymiar. Spróbujmy przełożyć je na konkretne zadania, a na pewno staną się one jaśniejsze. Niezmiernie istotny podczas nauczania jest dobry nauczyciel. Osoba ta ma bowiem za zadanie nie tylko zachęcić uczniów do tego trudnego przedmiotu, ale równocześnie powinna umiejętnie przedstawić materiał, który należy opanować. Szczególnie istotne jest ukazanie tutaj swoistej praktyczności. Matematyka należy bowiem do abstrakcyjnych nauk. Dobrze jest więc, gdy nauczyciel pokaże jakie ma ona zastosowanie w życiu codziennym. To sprawia bowiem, iż nawet trudne zagadnienia stają się znacznie bardziej przystępne.

Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy jedynie dobry nauczyciel, aby opanować odpowiednio cały materiał. Równie istotne są działania samego ucznia. Matematyka w liceum bywa skomplikowana, w związku z czym należy poświęcić jej trochę czasu. Ważne jest zrozumienie przede wszystkim wszelkich zasad z dziedziny arytmetyki oraz geometrii. W dalszej kolejności należy opanować umiejętność rozwiązywania zadań, a nie uda nam się to, gdy nie spróbujemy samodzielnie przejść kolejnych ich etapów. Przede wszystkim nie należy jej się bać, tylko trzeba spróbować zrozumieć podstawowe zasady. Jeśli opanujemy je w wystarczającym stopniu, to znacznie łatwiej będzie nam później przebrnąć przez trudniejsze działy. W ciągu ostatnich tygodni problem ten zgłębiła w swoim artykule prasowym emerytowana nauczycielka, prof. Izabela Brodacka-Falzmann. 

bottom of page