BALANCE
Well-being and balance between education and
healthy life style as a condition of educational success
Balance
Równowaga pomiędzy nauką a zdrowym stylem życia
warunkiem sukcesu edukacyjnego
Projekt opiera się na koncepcji równowagi, uważności i dobrostanu, koniecznych dla rozwoju społeczności szkolnej w drodze do sukcesu edukacyjnego i życiowego oraz promowaniu zdrowego stylu życia, jako warunku tego sukcesu.
Cele projektu to:
1. Przygotowanie merytoryczne i metodyczne kadry do wprowadzenia zasad równowagi, uważności i dobrostanu w codzienną praktykę. Często nauczyciele nie rozpoznają czynników zaburzających harmonijne relacje między pracą, a życiem prywatnym oraz nie identyfikują negatywnych konsekwencji rozdźwięku między nimi, co może skutkować obniżeniem jakości ich pracy, a nawet wypaleniem zawodowym.
2. Promowanie idei równowagi, uważności i dobrostanu. Idee te z założenia dbają o jakość życia. Znajomość ich zasad i umiejętność stosowania przez zarówno kadrę, jak i uczniów, w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia motywacji, kreatywności, własnego potencjału. Efektem promowania tej koncepcji będzie wzrastający sukces edukacyjny i harmonijny rozwój.
3. Wypracowanie indywidualnych i grupowych strategii świadomego planowania swojego życia przez młodych ludzi i nauczycieli. Świadomego, czyli w kontakcie z samym sobą, z własnymi potrzebami, granicami i możliwościami.
4. Wprowadzenie innowacyjnych zmian w organizacji pracy szkoły, programach nauczania oraz w codziennej
rzeczywistości uczniów i nauczycieli, zwłaszcza uczestniczących bezpośrednio w projekcie, zmierzających do uzyskania trwałych efektów, zrównoważonego rozwoju z zachowaniem równowagi, uważności i dobrostanu.
Zamierzamy zrealizować te cele poprzez skoncentrowanie się na kilku obszarach:
1. Udział nauczycieli i kadry zaradzającej w kursach dotyczących kreatywności, mindfulness, well-being, balance.
2. Udział w kursach językowych - poprawa kompetencji niektórych uczestników projektu, w celu lepszego wykonywania
obowiązków, dostępu do źródeł dotyczących wyżej wymienionych idei oraz umiejętności komunikacyjnych zmierzających do skutecznego rozwiązywania problemów z zachowaniem powyższych zasad.
3 Zmiany w przedmiocie CAS - promowanie postaw przedsiębiorczości, docenianie roli aktywności fizycznej i artystycznej w budowaniu sukcesu edukacyjnego, promocja aktywnego i zdrowego stylu życia.
4. Rozwinięcie kompetencji kluczowych ATL poprzez rozwój komunikacji, umiejętności społecznych, samozarządzania,
badawczych, krytycznego i kreatywnego myślenia wśród uczniów i nauczycieli, wprowadzenie elementów
nieakademickich do programu nauczania wszystkich przedmiotów, zwłaszcza wobec braku przedmiotów artystycznych w programie szkoły ponadpodstawowej.
5. Trening umiejętności psychologicznych, szczególnie w kontekście coraz częstszych depresji dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych poprzez prowadzenie warsztatów psychologicznych i różnorodnej oferty zajęć np. wprowadzenie elementów jogi i medytacji do programów nauczania, stosowanie technik i metod uzyskania dobrostanu i równowagi przez nauczycieli i uczniów, jako przykład wprowadzenia innowacyjnych, dobrych praktyk do oferty edukacyjnej szkoły.
XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie
jest szkołą aktywnie działająca w zakresie europejskiej mobilności i współpracy oraz w zakresie doskonalenia kompetencji kadry pedagogicznej, współpracy szkół i mobilności uczniów. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów europejskich. Dzięki współpracy z różnymi organizacjami międzynarodowymi i szkołami partnerskimi doskonalimy warsztat pracy, kompetencje uczniów i nauczycieli, umiejętności językowe i kompetencje kluczowe. W szkole realizowane są międzynarodowe programy Middle Years Programme (MYP) i Diploma Programme (DP) w ramach International Bacallaureate Organization (IBO), które działają w oparciu o światowe standardy nauczania i uczenia się. Od ponad 20 lat prowadzimy wymianę zagraniczną ze Szkocją, Norwegią, Włochami i Finlandią. Nasi uczniowie biorą udział w wymianie Rotary International oraz różnych formach współpracy zagranicznej: Młodzieżowe Forum Krajowe UE, Baltic Youth Forum, UN Model Conferences w różnych miastach Europy oraz symulacjach obrad Parlamentu Europejskiego European Youth Parlament (EYP), gdzie zwykle zdobywają delegację na obrady międzynarodowe.